Eлектронна енциклопедія освітян України
Online Encyclopedia of Ukrainian Educators (EDUPEDIA)
СУМСЬКА ОБЛАСТЬ
ГЛУХІВСЬКИЙ ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД (ЦЕНТР РОЗВИТКУ ДИТИНИ) «СВІТЛЯЧОК»
Шукаючи ефективні та сучасні засоби для особистісного розвитку дітей дошкільного віку, педагогічний колектив садка обрав музейну педагогіку та творчо адаптував її основні принципи до освітнього процесу. Міні-музеї, створені у дошкільному закладі, стали центрами національно-патріотичного та художньо-естетичного виховання дошкільників. Тематика музейних осередків різноманітна: українська світлиця, музей казки, картинна галерея, міні-музей скульптури, міні-музеї хліба, вишивки, дерев'яних виробів, ляльки-мотанки, оберегів, писанки, транспорту, курочки, ґудзика.
Міні-музеї стали частиною розвивального середовища дошкільного закладу, істотно урізноманітнили форми та методи роботи з дошкільниками.
Педагоги визначили спрямування, мету діяльності, місце облаштування міні-музеїв, розробили тематику та зміст занять, екскурсій, наповнили ігротеки музейних осередків, розробили перспективний план роботи у міні-музеях.
Вихователі використовують такі результативні форми роботи з дітьми у міні-музеях: комплексні та інтегровані заняття, екскурсії-огляди, бесіди, дидактичні ігри, тематичні виставки, творчі проекти за участі вихованців та їхніх батьків. Практикуються взаємовідвідування музейних осередків інших груп, коли екскурсії проводять самі дошкільнята в ролі екскурсоводів.
На базі міні-музеїв організовуються майстер-класи для батьків: «Виготовлення ляльки-мотанки», «Мистецтво розмальовування писанки», «Ліпимо з солоного тіста» (музей хліба), «Створюємо вироби з ґудзиків».
Батьки беруть активну участь у створенні міні-музеїв, у всіх заходах та творчих пошуках педагогічного колективу. Саме вони приносять експонати, допомагають в оформленні експозицій, виконують з дітьми творчі вироби, збирають колекції.
Створення музейних осередків стало поштовхом для розкриття професіоналізму, творчості, ініціативності наших педагогів та батьків. Педагогічним колективом накопичено чимало практичних матеріалів для роботи з педагогами, дітьми, батьками на ґрунті музейної педагогіки.
Під час відвідування міні-музеїв діти отримують цінний емоційний досвід, який є основою формування національних та загальнолюдських цінностей та духовності. В результаті системної роботи зріс інтерес дітей до музейних експонатів.
Як інтегрована наука, музейна педагогіка цікава передусім своєю варіантністю. Радимо переконатися в дієвості цієї технології, облаштувавши свій міні-музей разом із дошкільнятами.
41400, Сумська область, м.Глухів, вул. Ковпака 4 а, (05444) 72226 svitlyachok_glukhiv@ukr.net