Eлектронна енциклопедія освітян України
Online Encyclopedia of Ukrainian Educators (EDUPEDIA)
ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ
ПЕРЕЧИНСЬКА ГІМНАЗІЯ ІІ–ІІІ СТУПЕНІВ СУСПІЛЬНО-ГУМАНІТАРНОГО НАПРЯМКУ
Історія Перечинської гімназії почалась 1 вересня 2003 року. Із 2007 року (перший випуск) гімназія випустила понад 200 учнів. Щороку вступ до ВНЗ становить 100 %, близько 75 % – державне замовлення. Цьому сприяє висока успішність і результати ЗНО, за якими заклад лідирує в регіоні вже багато років.
Зокрема, у 2017 році (дані УЦОЯО) Перечинська гімназія за результатами ЗНО посіла перше місце серед шкіл Закарпатської області.
Все це стало можливим завдяки творчому спрямуванню інноваційної діяльності педагогічного колективу на всебічний розвиток особистості учня та зростання професійної майстерності вчителя. Загалом за всі роки існування гімназії перемогу в районних олімпіадах здобуло 660 учнів! З 2008 року 48 гімназистів стали переможцями обласного етапу олімпіад, 44 учні здобули перемогу в обласному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, двоє стали переможцями ІІІ (всеукраїнського) етапу МАН (у відділеннях інформатики та історії). 14 гімназистів здобули перемогу в обласному конкурсі з української мови ім. П. Яцика, а у 2018 році учениця 5-Б класу Кедюлич Валерія перемогла (Диплом І ступеня) у всеукраїнському етапі, за що отримує в 2018–2019 н.р. Президентську стипендію. Учні гімназії вивчають, крім української, англійську, німецьку та словацьку мови.
Сьогодні в Перечинській гімназії навчаються 222 учні, працюють 30 талановитих педагогів: 17 спеціалістів вищої категорії, 14 старших учителів, 2 вчителі-методисти, 3 нагороджені знаком «Відмінник освіти України» та один – знаком «В. Сухомлинський».
Пріоритетними залишаються напрямки: проектна діяльність (у т.ч. транскордонне співробітництво), національно-патріотичне виховання та здоровий спосіб життя. Розширилося коло партнерства із закладами Словацької Республіки і Чехії. У 2014 році підписано угоду зі школою Яна Шверма в м. Михайловці. Плідною є співпраця з університетом Матея Бела в Банській Бистриці та університетом Коменського в Братиславі (за посередництвом культурно-освітньої організації «Матіца словенська в Україні»), у рамках якої відбуваються щорічні молодіжні обміни, а також оздоровлення перечинських гімназистів у літніх школах (таборах) Словаччини. У 2017 році підписано угоду між Перечинською гімназією, гімназією м. Світаві (Чехія) та Закарпатським обласним центром туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді.
У 2016 році заклад став учасником програми «Демократична школа», що реалізується фондом Вергеланда (Осло, Норвегія) за підтримки МОН України й направлена на розвиток демократичних процесів у закладах освіти. Із вересня 2017 року реалізовано два екологічні проекти: «Навчання дітей зі сталого поводження з твердими побутовими відходами» (за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду) та Zero Waste School, започаткований благодійною організацією Klitschko Foundation.
Таким чином команда справжніх професіоналів готує з року в рік конкурентоспроможного випускника: здорову особистість, активного громадянина-патріота, людину, що володіє міцними знаннями та вміє застосовувати їх у житті.
ТУР’Я ПАСІЦЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І–ІІІ СТУПЕНІВ ПЕРЕЧИНСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Тур’я Пасіцька школа – це школа життєвого успіху, яка є центром розвитку багатогранного інтересу, творчості, психологічного комфорту всіх учасників навчально-виховного процесу. З 1996 року директором школи є Мицька Микола Михайлович. Робота, яку він виконує, завжди має високу оцінку. В березні 2013 року в складі делегації від Закарпаття брав участь у парламентських слуханнях «Освіта в сільській місцевості: кризові тенденції та шляхи їх подолання», делегат VIII з'їзду Профспілки працівників освіти і науки України 2015 року, а 30 листопада 2015 року був учасником Міжнародного форуму «Науковці та освітяни України в ім'я утвердження миру, стабільності та розвитку суспільства».
На сьогоднішній день у навчальному закладі працюють 27 вчителів та навчаються 305 учнів. Школа працює не лише для мешканців с. Тур'я-Пасіка. Тут щорічно здійснюється набір учнів у 10 клас із сіл Раково, Тур'я-Поляна та Тур'я-Бистра.
Затишна атмосфера навчального закладу спонукає своїх вихованців до творчості, відкриттів, постійного пошуку нового, розуміння того, що можна отримувати радість від знань, які дозволять стати конкурентно спроможними. Тому учні успішно засвоюють навчальні програми, беруть активну участь у предметних олімпіадах, захисті науково-дослідницьких робіт, інтелектуальних та творчих конкурсах.
Вміло організована в навчальному закладі позакласна робота. Школа пишається творчими педагогами, талановитими та обдарованими учнями, які є активними учасниками всеукраїнських, обласних та районних оглядів, фестивалів, конкурсів, спортивних змагань.
Вчителі залучають кожного учня до участі в різних сферах діяльності на основі його нахилів та здібностей, організовують змістовне позаурочне дозвілля, застосовуючи різноманітні форми організації роботи. Налагоджено систему роботи з обдарованими дітьми. Цікаво проходять у школі предметні тижні: олімпійський тиждень; тиждень біології й природознавства; тиждень знань з безпеки життєдіяльності; тиждень дорожнього руху, Всеукраїнський тиждень права, тиждень мистецтв, рідної мови, англійської мови та ін.
У позаурочний час діти зайняті в 16 шкільних гуртках. Гордістю школи є вокальний ансамбль «Водограй» та хореографічний ансамбль «Грація», які активно беруть участь у різних заходах школи та району.
Важливою ланкою життя учнівського колективу є учнівське самоврядування, де діють різнопрофільні комісії, учасниками яких є учні 5–11 класів. Головою Великої шкільної ради є президент, якому підпорядковуються комісії. Учнівське самоврядування школи є активним учасником всіх загальношкільних заходів, районних конкурсів, змагань, акцій. З метою організації змістовного дозвілля школярів проводяться вечори відпочинку: до Дня учителя, Свята осені, свята зустрічі Нового року, Дня матері та інших.
Сьогодні головним пріоритетом виховної роботи навчального закладу є національно-патріотичне виховання, яке пронизує весь навчально-виховний процес. Ефективно впроваджується в закладі освіти Концепція національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді. Адміністрацією школи створюються всі необхідні організаційні, методичні умови, які забезпечують реалізацію національної складової виховання.
З метою формування почуття любові до Батьківщини та її національних цінностей, національної свідомості, у школі розроблені і проводяться заходи щодо відзначення національних свят, знаменних та пам'ятних дат. Так, учні залучаються до проведення Шевченківського тижня, тижня патріотичного виховання, святкування днів народного календаря, до відзначення Дня визволення Закарпаття,
Дня захисника України, Дня пам'яті та примирення, Дня української писемності та мови, Днів вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та жертв Голодомору,
Дня Революції Гідності, Дня пам'яті Небесної Сотні, до 100-річчя Української революції… Урочисто проходять у школі Дні української вишиванки та Соборності України.
Виховання правової культури, поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки та історичних святинь стоїть на особливому контролі дирекції школи. Цікавими формами роботи з дітьми у початкових класах є вікторини «Я – маленький громадянин», класні збори «Україна – моя Батьківщина», конкурси на кращого читця українського вірша, гра-подорож «Країною легенд», День пам'яті Героїв України, бесіди «Традиція мого народу», «Мій край», «Шануй батька і матір свою», ситуативно-рольові ігри «Людина починається з добра», конкурс малюнків «Україна – рідний край». У старших класах дієвими й результативними є інформаційні хвилинки «День молитви за всіх полеглих за волю і державність України», літературно-музична композиція «А ми тую козацькую славу збережемо…», класні години «Народні звичаї та традиції. Українські вечорниці», уроки мужності «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», виховні години «Чи все в житті стосується тебе», уроки-розповіді.
Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність учнів. Членами загону волонтерів проводяться такі заходи: акції «Ветеран живе поруч» (вітання ветеранів праці зі святами), «Хай буде мир над Україною», «Голуб миру», «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» (покладання квітів до Обеліска слави), «Червоний Мак» (до Дня памяті та примирення), «Серце до серця», «Милосердя», «Свічка пам'яті» (до Дня вшанування жертв Голодомору), участь у патріотичному флешмобі «Єдина країна», участь в акції «Подаруй тепло солдату», «Лист солдату», експоновані патріотичні куточки українознавства «Україна – єдина», «Вони захищали Україну».
Формуванню патріотичних почуттів учнівської молоді сприяє участь у районних та обласних конкурсах, в яких школа щорічно займає призові місця: ІІ місце в конкурсі-виставці «Воскресни, писанко – 2017 та 2018»; призові місця в конкурсах малюнків «Знай і люби свій рідний край», у Всеукраїнському заочному конкурсі робіт юних фотоаматорів «Моя Україно!», у ІІ етапі обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему «Захисники України: історія та сьогодення»; у 2017 році команда «Патріоти краю» зайняла V місце на обласному етапі військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»); ІІ місце на районному етапі у фізкультурно-оздоровчому патріотичному фестивалі «Олімпійське лелеченя». Завданням школи є залучення не тільки учнів, але і батьків до активної участі у навчально-виховному процесі, організації та проведенні позакласних виховних заходів.
Досвід роботи Тур’я Пасіцької ЗОШ І–ІІІ ступенів показує, що тільки тісна співпраця вчителів, учнів, батьків та громадськості, яка проводиться систематично, цілеспрямовано і наполегливо, може виховати справжнього громадянина, готового до захисту своєї Вітчизни.