top of page

 

ЗВЕРНЕННЯ

учасників

Міжнародного форуму

«Сучасний стан освіти та науки в Україні. Стратегія розвитку»

9 грудня 2016 року м. Київ

Українське суспільство, всупереч дводесятилітнім потугам антиукраїнських сил до знищення нашої молодої держави, має надзвичайно потужний освітній, науковий потенціал. На цьому тлі розвиток і утвердження вітчизняної науки і освіти є одним із найактуальніших напрямів діяльності влади не лише як чинник соціально-економічного прогресу, але і як невід'ємна і обов'язкова складова національної безпеки нашої держави, гарантія її суверенітету та державності в цілому. Слід усвідомлювати, що знищення освіти і науки призведе до руйнації та знищення України як держави на політичній мапі світу.

Після завершення виборів до місцевих рад загострилася соціально-економічна ситуація в освіті. Нинішні реформи в освіті перетворилися на скорочення, оптимізацію та руйнацію. Стан освіти можна оцінити як критичний.

За рік неодноразово змінювались тексти законопроектів «Про освіту» та «Про професійну освіту». Втрата контролю над галуззю та хаотичність у роботі керівників призведе до неминучих наслідків. І досі не вирішені питання з підручниками для 4-7 класів, хоч новим законопроектом «Про освіту» вже передбачено тривалість навчання в школі 12 років. У багатьох школах і садочках відсутнє харчування, досі проводяться непрозорі тендери. Відбувається нераціональне використання бюджетних коштів. Йде різке скорочення фінансування базових закладів освіти: садочків, шкіл, коледжів, технікумів, інститутів, університетів.

Організаційний комітет Міжнародного форуму «Сучасний стан освіти та науки в Україні. Стратегія розвитку», відзначаючи важливість розв'язання актуальних проблем міжнародної освітньої і наукової інтеграції України, зміцнення системи вітчизняної освіти в цілому, вважає за необхідне відзначити:

1.     Слід зупинити експерименти над українською освітою і наукою та докласти всіх зусиль для стабілізації стану справ у галузі.

2.    Усі інституції суспільства зобов'язані вести максимально можливу і ефективну освітньо-виховну та інформаційну політику у національно-патріотичному вихованні не лише молоді, а й дорослих громадян, формувати їх свідомість як справжніх патріотів нашої держави. Роль освітян і науковців у вихованні нового покоління громадян – покоління УКРАЇНЦІВ неоціненна.

3.       В українській освіті і науці повинна домінувати УКРАЇНСЬКА АУРА. Кожен студент, учень має усвідомлювати своє місце і роль в утвердженні української державності, в піднесенні авторитету нашої держави у світі. Той, хто позбавлений патріотизму, не утверджуватиме свою державність, а руйнуватиме її. Випускники українських вузів, які не володіють (а то й не визнають) державної мови, не мають морального права на український диплом, не можуть працювати на державній службі, бо вони не є провідником української державної політики.

4.       Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відкриває нові горизонти для міжнародної інтеграції вітчизняної науки і освіти. Разом з тим слід відзначити, що орієнтація вітчизняної системи освіти на зарубіжні новації не має призводити до її докорінної перебудови. Це повинно бути лише стимулом для переосмислення освітньої системи, зіставлення її з європейськими та американськими стандартами з метою визначення шляхів та можливостей її удосконалення на новому етапі для зміцнення держави.

5.      Зміст освіти має відповідати сучасним вимогам матеріального та духовного розвитку суспільства: фундаменталізація освіти; формування системи безперервної освіти; активізація ролі освіти у формуванні цінностей демократичного суспільства; екологізація змісту освіти; надання змісту освіти інтеркультурної орієнтації тощо.

6.     Створення на базі провідних вищих навчальних закладів України дослідницьких університетів як потужних наукових центрів відповідного спрямування, забезпечивши повну дію щодо них норм законів України «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про наукові парки», «Про інноваційну діяльність», «Про державно-приватне партнерство». Науку треба привести в школу. Розвиток Малої академії наук як осередку науково-дослідної діяльності молоді.

7.        Наукові дослідження, насамперед, мають бути спрямовані на обґрунтування дієвих механізмів створення соціально-орієнтованої економічної моделі, яка б забезпечувала людиноцентристську державну політику в Україні.

8.    Враховуючи науковий та економічний потенціал галузей економіки, воєнно-політичний стан у державі, пріоритетними напрямами наукових досліджень та підготовки фахівців у ВНЗ України слід вважати агропромисловий сектор, національну безпеку, оборонну, космічну галузі, літакобудування, кораблебудування, ІТ-технології, біотехнології, розвиток логістичної системи.

9.      Виконання поставлених завдань неможливе без належного фінансування потреб науки і освіти з боку держави, а тому вимагає від влади значного збільшення державного фінансування у пріоритетних галузях.

10.    Результати наукових досліджень самі по собі не можуть активно впливати на розвиток економіки. Вони мають знаходити матеріальне втілення в економічний обіг. Комерціалізація цих результатів дає потужний розвиток відповідним галузям, а тому цей напрям також має стати одним із пріоритетів діяльності наукових установ та вищих навчальних закладів України.

11.      Просування на міжнародний ринок розробок та винаходів вітчизняних учених має стати і завданням держави, а не лише внутрішньою проблемою авторів-науковців. Цілком конкурентоздатні наукові результати стають власністю і прибутком приватних осіб, або інших держав, а наша держава на цьому втрачає сотні мільярдів доларів.

12.      На державному рівні запровадити більш активну і плідну співпрацю закладів освіти, наукових установ і дослідницьких вищих навчальних закладів з профільними іноземними закладами та установами щодо питань міжнародної інтеграції науки і освіти, організацію масштабних спільних конференцій, семінарів, круглих столів тощо з обговорення актуальних наукових питань міжнародного та регіонального характеру.

13.   Організаційному комітету Форуму узагальнити пропозиції та подати їх до Адміністрації Президента України, Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, Міністерству освіти і науки. Результати роботи Міжнародного форуму довести до наукових та освітніх організацій, засобів масової інформації, широкої громадськості. Надіслати пропозицію до Верховної Ради України щодо проведення парламентських слухань з питань реформування освіти і науки України.

Звернення ухвалене учасниками Міжнародного форуму «Сучасний стан освіти та науки України. Стратегія розвитку». (Україна, м. Київ, 9 грудня 2016 р.)

bottom of page